tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Mini Güç Modülü

Mini Güç Modülü

Projelerimize güç verebilecek mini (parmak ucu boyutunda) modülle tasarıma devam edelim. Bu modül ile projelerinizi yaparken güç kısmını tasarlamaktan sizleri kurtaracak ve asıl amacınız için zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.

Bu modül ile “Breadboard 1.8V, 3.3V ve 5V Güç Modülü“nde olduğu gibi 3 farklı güç çıkışlarından herhangi birisini kullanabileceksiniz. Bunun için ayarlama yapmanız gerekebilir. Gerekebilir diyoruz çünkü modülü 5V çıkış için kullanacaksanız herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Modüle mini dememizin sebebi boyutunun 16×16 mm gibi çok küçük olmasıdır.

Uyarı: Bu modülde diyot ve sigorta koruması yoktur. O yüzden modülden aşırı akım çekme ve gerilimi ters bağlama gibi durumlarda modül bozulabilir. En çok 1A akım çekebilecek projelerde kullanın ve gerilimi takarken dikkatli olun.

Detaylar

Güç Girişi

Modülün üzerinde güç girişi yapabileceğimiz iki pin bulunmakta. Güç girişini 6V ile 12V arasında yapabiliriz.

Güç LED’i

Devrede bir gösterge ledi bulunmaktadır. Bu led ile modülün güç durumunu kontrol edebiliriz.

3.3V
1.8V

Devremizin çıkış gerilimini ayarlamak için devrede bulunan iki jumperden birini veya hiçbirini lehimlememiz gerekiyor. Modül normal durumda 5V çıkış veriyor. Devrede belirtilen 1.8V veya 3.3V jumperlardan hangi çıkışı almak istiyorsak lehimlememiz gerekiyor.

Güç çıkışı

Son olarak modül üzerinde 1 adet güç çıkış pini bulunmaktadır. Toprak için güç giriş pininin toprak girişini ortak kullanmalısınız.

Özellikler

  • Seçilebilir 1.8V, 3.3V ve 5V çıkış gerilimi
  • 1A çalışma akımı
  • 6-15V giriş gerilimi (2 Pin ile)
  • Güç gösterge ledi
  • 16x16mm boyutunda

Tasarım Süreci

Mini Güç Modülü Tasarımı | KiCAD

Belgeler

Bir cevap yazın